Karštais vasaros mėnesiais temperatūrai gerokai pakilus, namuose ir biuruose pasigirsta gerai pažįstamas oro kondicionierių ūžimas. Nors šios vėsinimo sistemos padeda atsikvėpti nuo karščio, daugeliui žmonių įdomu, kiek elektros energijos sunaudojama naudojant oro kondicionierių. Todėl pasigilinsime į oro kondicionierių energijos suvartojimą lemiančius veiksnius ir panagrinėsime būdus, kaip optimizuoti efektyvumą nesumažinant komforto.

Elektros energijos suvartojimą lemiantys veiksniai

·       Oro kondicionieriaus tipas ir dydis: Oro kondicionieriaus tipas ir dydis atlieka svarbų vaidmenį nustatant jo suvartojamos energijos kiekį. Centrinės oro kondicionavimo sistemos, kurios vėsina visus namus, paprastai sunaudoja daugiau elektros energijos nei mažesni, efektyviau energiją vartojantys langiniai arba MULTI-SPLIT oro kondicionieriai. Be to, energijos suvartojimui tiesioginę įtaką turi vėsinimo pajėgumas, matuojamas britiškais šiluminiais vienetais (BTU). Didesnis BTU rodiklis dažnai reiškia, kad įrenginys yra didesnis ir naudoja daugiau energijos.

·       Sezoninis energijos vartojimo efektyvumo koeficientas (SEER): Sezoninis energijos vartojimo efektyvumo koeficientas (SEER) - tai rodiklis, naudojamas oro kondicionierių efektyvumui įvertinti. Jis parodo sistemos vėsinimo našumą, padalytą iš per visą vėsinimo sezoną suvartotos energijos kiekio. Didesnis SEER rodiklis reiškia didesnį efektyvumą, o tai reiškia mažesnį elektros energijos suvartojimą. Įsigydami naują oro kondicionierių, pasirinkite įrenginį su aukštesniu SEER reitingu, todėl ilgainiui galite sutaupyti energijos.

·       Individualūs nustatymai: Taikant individualius nustatymus, daroma tiesioginė įtaka energijos suvartojimui. Palaikant žemesnę termostato temperatūrą, oro kondicionierius turi dirbti intensyviau, todėl sunaudojama daugiau elektros energijos. Be to, netinkamas termostato reguliavimas ir dažnas vėsinimo parametrų keitimas gali lemti didesnį energijos suvartojimą.

·       Izoliacija ir namų dizainas: Namų izoliacija ir dizainas gali turėti įtakos oro kondicionieriaus darbo krūviui. Gerai izoliuoti ir tinkamai užsandarinti namai efektyviau sulaiko vėsų orą, todėl sumažėja nuolatinis oro kondicionavimo poreikis. Ir atvirkščiai, prastai izoliuotose patalpose oro kondicionierius gali veikti intensyviau, todėl sunaudojama daugiau elektros energijos.

Energijos suvartojimo vertinimas

Vidutiniškai didesniuose gyvenamuosiuose namuose oro kondicionieriai per valandą sunaudoja apie 3000-5000 vatų. Tačiau šis skaičius gali labai skirtis, atsižvelgiant į pirmiau minėtus veiksnius. Norėdami įvertinti konkretaus oro kondicionieriaus suvartojamos energijos kiekį, galite atlikti šiuos veiksmus:

·       Nustatykite galingumą: Patikrinkite įrenginio specifikacijas, kad nustatytumėte jo galingumą. Šią informaciją paprastai pateikia gamintojas.

·       Apskaičiuokite dienos naudojimo intensyvumą: Padauginkite vatų galią iš oro kondicionieriaus darbo valandų skaičiaus per parą. Pavyzdžiui, jei oro kondicionieriaus galia yra 3000 vatų ir jis veikia 8 valandas per dieną, dienos suvartojimas bus 24 kilovatvalandės (kWh).

·       Suvartojimas per mėnesį: Padauginkite dienos suvartojimą iš dienų, kuriomis oro kondicionierius naudojamas per mėnesį, skaičiaus. Taip apskaičiuojamas mėnesio elektros energijos suvartojimas. Remiantis ankstesniu pavyzdžiu, kai dienos suvartojimas yra 24 kWh, mėnesio suvartojimas būtų 720 kWh (30 dienų).

Patarimai, kaip optimizuoti efektyvumą

·       Reguliari priežiūra: Užtikrinkite reguliarią oro kondicionieriaus techninę priežiūrą, įskaitant filtrų valymą ar keitimą, šaldymo skysčio lygio tikrinimą ir ortakių apžiūrą. Gerai prižiūrima sistema veikia efektyviau, todėl sumažėja bendras energijos suvartojimas.

·       Programuojami termostatai: Investuokite į programuojamą termostatą, kad galėtumėte nustatyti temperatūros grafikus pagal savo dienotvarkę. Taip išvengsite nereikalingo vėsinimo, kai patalpos yra nenaudojamos, ir optimizuosite energijos naudojimą.

·       Tinkama izoliacija: Kad sumažintumėte šilumos perdavimą ir oro kondicionieriaus apkrovą, pagerinkite savo namų izoliaciją. Gerai izoliuotuose namuose palaikoma stabilesnė temperatūra, todėl vėsinimui reikia mažiau energijos.

·       Atnaujinkite energiją taupančius įrenginius: Keisdami seną oro kondicionierių, apsvarstykite galimybę pakeisti jį į efektyvesnį modelį, kurio energijos vartojimo efektyvumo rodiklis yra didesnis SEER. Nors tai gali pareikalauti didesnių pradinių investicijų, ilgainiui galima sutaupyti daug elektros energijos.

Žodis pabaigai

Suprasti oro kondicionieriaus suvartojamos elektros energijos kiekį labai svarbu tiek dėl aplinkosaugos, tiek dėl finansinių veiksnių. Atsižvelgdami į tokius veiksnius, kaip įrenginio tipas ir dydis, SEER reitingas ir asmeniniai naudojimo įpročiai, vartotojai gali priimti sėkmingus sprendimus, kad optimizuotų oro kondicionieriaus efektyvumą ir sumažintų poveikį savo sąskaitoms už elektrą. Išlaikyta pusiausvyra tarp komforto ir energijos taupymo leidžia mėgautis vėsiu oro kondicionieriaus oru nesumažinant savo įsipareigojimo siekti tvarumo.