Per pastaruosius kelerius metus Lietuvoje ypatingai išpopuliarėjo šilumos siurbliai, kuriais vartotojai ėmė sparčiai keisti iki tol populiariais buvusius iškastinį kurą naudojančius ir dideliu taršos lygiu pasižyminčius katilus. Be to, šilumos siurbliai tinka beveik visiems būstams, o jo įrengimo paprastumas ir didžiulis energetinis efektyvumas (esant dabartinėms rekordiškai aukštoms gamtinių dujų kainoms) lemia tai, kad vis daugiau vartotojų, kaip pagrindinį šildymo būdą, pasirenka būtent šilumos siurblius.

Taigi, jei jau kurį laiką svarstote apie ekonomiškesnį, labiau aplinką tausojantį ir efektyvesnį savo būsto šildymo būdą, vertėtų išsamiau susipažinti su oro šaltinio šilumos siurblių privalumais.

Oro šilumos siurblių privalumai

Oro šilumos siurbliai yra kelių rūšių – oras-oras ir oras-vanduo. Jų pasirinkimas tiesiogiai priklauso nuo to, kokioms patalpoms norima pasirinkti oro šaltinio šilumos siurblį. Jei patalpos yra mažesnės, galima rinktis šilumos siurblį oras-oras, tačiau norint tokį įrenginį pritaikyti didesnėms patalpoms – geriausia pasirinkti šilumos siurblį oras-vanduo su integruotu boileriu, kuris gali šildyti ne tik namus, bet ir vandenį, todėl nebereikia įsirengti boilerio. Šilumos siurbliai turi daug privalumų, su kuriais verta susipažinti išsamiau.

Efektyvūs modeliai

Skaičiuojama, kad oro šilumos siurblio efektyvumo rodiklis paprastai siekia 300 %, tačiau, jei būtų vertinami geriausi rinkoje siūlomi oro šilumos siurblių modeliai, efektyvumas galėtų būti dar didesnis. Visa tai rodo, kad šiuolaikinis oro šilumos siurblys geba pagaminti apie tris energijos vienetus kiekvienam sugertos elektros energijos vienetui.

Kad būtų lengviau suprasti, kokiu dideliu efektyvumu pasižymi oro šilumos siurblių modeliai, verta paminėti, kad elektrinių katilų naudingumo koeficientas siekia vos 100 %, o veiksmingiausių dujinių katilų naudingumo koeficientas yra tik 98 %. Todėl, vertinant šiandien prieinamas šildymo sistemas, akivaizdu, kad oro šilumos siurbliai tokį patį šilumos kiekį gali pagaminti sunaudodami gerokai mažiau elektros energijos. Ir nors oro šilumos siurblio efektyvumas, nukritus oro temperatūrai lauke, šiek tiek sumažėja, jis vis tiek geba veiksmingai išgauti šilumą iš lauko oro – net jei lauke oro temperatūra nukrenta iki -20 °C.

Draugiški aplinkai

Pagrindinis oro šilumos siurblių privalumas yra tas, kad šie įrenginiai yra daug ekologiškesni už dujinius ir alyvos katilus. Oro šilumos siurbliai šilumą išgauna iš lauko oro ir panaudoja ją būstui šildyti bei karštam vandeniui paruošti. Skirtingai nei tradiciniai dujiniai ir tepaliniai katilai, šie įrenginiai naudoja elektrą, o tai reiškia, kad jie yra aplinkai draugiškesnis sprendimas.

Siekiant kaip įmanoma labiau apsaugoti mus supančią aplinką, sumažinant jos taršą, būtina visą dėmesį sutelkti į energijos gamybą iš atsinaujinančių šaltinių. Todėl, ieškant mažai anglies dioksido į aplinką išskiriančių šildymo būdų, tinkamų būstams, oro šilumos siurbliai yra labai efektyvus pasirinkimas.

Turbūt jums kyla klausimas, kiek galima sumažinti išmetamo CO2 kiekį, pradėjus naudoti oro šilumos siurblį savo būstui šildyti? Atlikti skaičiavimai rodo, kad tokiu atveju per vienus metus į aplinką išmetamų teršalų kiekį galima sumažinti vidutiniškai 44 %. Žinoma, tai tiesiogiai priklauso nuo naudojamos šildymo sistemos, kuri yra keičiama oro šilumos siurbliu, pvz., jei šildymui naudojamos dujos, per metus išmetamą CO2 kiekį galima sumažinti iki 6 000 kg, o jei naudojami alyvos katilai – iki 8 500 kg CO2.

Nereikalauja didelės priežiūros

Labai svarbus oro šilumos siurblių privalumas, kuris reikšmingai padidina ir jų populiarumą, yra tai, kad šie įrenginiai nereikalauja didelės priežiūros. Naudojant tokį įrenginį savo būsto šildymui, svarbiausia palaikyti jo švarą, nuvalant šilumokaičius, kas kelis mėnesius pakeičiant filtrus, išvalant registrus ir pašalinant nešvarumus nuo vidinių ventiliatoriaus menčių. Be to, reikėtų pasirūpinti, kad įrengtam šilumos siurbliui nebūtų trukdoma veikti, t.y. netrukdytų oro srautui į šilumos siurblį. To turėtų visiškai pakakti, kad oro šilumos siurblys veiktų sklandžiai, efektyviai ir ilgai tarnautų.

Ilgai tarnauja

Jei oro šilumos siurblio sistema yra profesionaliai ir tinkamai sumontuota, ji gali tarnauti mažiausiai 20 metų. Žinoma, šilumos siurblio ilgaamžiškumui ir eksploatavimo efektyvumui įtakos turi ir tai, kaip jis prižiūrimas. Tačiau, laikantis standartinių rekomendacijų ir reguliariai atliekant techninę apžiūrą, oro šilumos siurblys gali tarnauti dešimtmečius. Be to, naudodami šiuos įrenginius, tikrai žinosite, kad prisidedate prie aplinkos išsaugojimo ir jūsų įrenginiai neišskiria į aplinką didelio kiekio anglies dioksido.

Jie labai saugūs

Nors degimo principu veikiančios šilumos sistemos daugelį metų buvo labai populiarios ir tapusios bene vieninteliu ir pagrindiniu vartotojų pasirinkimu, skirtu būsto šildymui, jos nėra pakankamai saugios. Tuo tarpu šilumos siurbliai yra gerokai saugesni, nes šilumos gaminimui nedegina kuro.

Suderinami su saulės kolektoriais

Per pastaruosius kelerius metus saulės kolektoriai sulaukė ypatingai didelio vartotojų dėmesio. Todėl, jei planuojate investuoti į saulės kolektorius arba juos jau esate įsigiję, yra galimybė pastaruosius įrenginius sujungti ir su oro šilumos siurbliais. Kai šilumos siurbliai yra maitinami saulės energija, užtikrinama, kad būsto šildymui naudojama šildymo sistema į aplinką neišskirtų visai jokių teršalų, o patiriami šildymo kaštai dar labiau sumažėja. Žinoma, pastaruoju atveju reikia tiksliai įvertinti, kokie yra energijos poreikiai ir kiek saulės kolektorių gali prireikti.

Nors skaičiavimai yra tik preliminarūs, vidutinis elektros energijos kiekis, kurį per metus paprastai suvartoja vieno miegamojo namas, yra 1 800 kWh, o trijų miegamųjų namas per tą patį laikotarpį suvartoja apie 2 900 kWh elektros energijos. Todėl, gyvenant vieno miegamojo name, gali prireikti 6 saulės kolektorių, o trijų miegamųjų name – 10 kolektorių.

Šildo ir vėsina

Dalis šiuolaikinių oro šilumos siurblių modelių geba pasiūlyti ne tik šildymą, tačiau ir vėsinimą. Pažymėtina, kad tai priklauso nuo to, ar pasirinkto šaltinio šilumos siurblio naudingumo koeficientas yra didesnis nei 0,7 vėsinimui. Taigi, šiltuoju metų laiku oro šilumos siurblys gali veikti kaip tradicinis oro kondicionierius, sugerdamas patalpų viduje esančią nereikalingą šilumą ir galiausiai ją perduodamas į lauką.

Skleidžia minimalų triukšmą

Jei jau kurį laiką domitės šiuolaikinėje rinkoje siūlomomis šildymo sistemomis, tikriausiai jums jau teko girdėti mitą apie tai, kad šilumos siurbliai veikia triukšmingai. Tačiau iš tikrųjų taip nėra. Nors jų pasirodymo pradžioje šie įrenginiai iš tiesų skleidė nemenką triukšmą, šiandien rinkoje siūlomi oro šilumos siurbliai veikia tyliai. Nustatyta, kad jų veikimo metu skleidžiamas triukšmas yra panašus į šaldytuvo triukšmą, o tai reiškia, kad triukšmo lygis yra minimalus.

Pabaigai

Nors šiandieninė rinka mums gali pasiūlyti daug skirtingų sprendimų, skirtų patalpų šildymui, galvojantiems apie mus supančios aplinkos išsaugojimą, didelį efektyvumą ir saugumą, oro šilumos siurbliai gali tapti bene geriausiu pasirinkimu. Jei, įvertinę šiame straipsnyje išvardytus šilumos siurblių privalumus, priėmėte sprendimą vieną iš jų įsigyti, tačiau turite papildomų klausimų ir norite gauti profesionalią konsultaciją, nedvejodami kreipkitės į mus e. paštu info@vesinimosistemos.lt arba tel. +370 670 85989, ir mes su malonumu Jums padėsime.