Oro kondicionierius – tai prietaisas, skirtas tam tikros patalpos ar erdvės temperatūrai, drėgmei ir vėdinimui reguliuoti. Jis veikia pašalindamas iš oro šilumą ir drėgmę bei pakeisdamas juos vėsesniu ir sausesniu oru. Oro kondicionieriai paprastai naudojami namuose, biuruose, transporto priemonėse ir viešuosiuose pastatuose, siekiant palaikyti tinkamą patalpų temperatūrą, pagerinti oro kokybę ir sumažinti drėgmės lygį.

Bėgant metams oro kondicionieriai tapo vis populiaresni, ypač vietovėse, kuriose vyrauja karštas ir drėgnas klimatas. Sumažindami temperatūrą ir drėgmės lygį, jie užtikrina komfortišką patalpų aplinką, o tai gali padėti išvengti su karščiu susijusių sveikatos problemų ir pagerinti bendrą sveikatą bei savijautą. Be to, oro kondicionieriai, filtruodami teršalus ir alergenus, gali padėti sumažinti patalpų oro taršą, o tai ypač naudinga kvėpavimo takų problemų turintiems asmenims.

Tobulėjant technologijoms, didėja oro kondicionierių energinis efektyvumas, jie tyliau veikia ir yra paprasčiau naudojami. Rinkoje yra daug oro kondicionierių tipų, įskaitant sieninius, kanalinius, kasetinius, palubinius – grindinius, monoblokinius, MULTI-SPLIT ir mobilius oro kondicionierius.

Taigi, jau ne vienus metus oro kondicionieriai yra tapę svarbia šiuolaikinio gyvenimo dalimi. Jie padeda palaikyti optimalią temperatūrą ir komfortą patalpose, nepriklausomai nuo oro sąlygų lauke. Todėl labai naudinga plačiau apžvelgti skirtingus oro kondicionierių tipus, jų privalumus ir pateikti patarimų, kaip juos tinkamai pasirinkti.

Oro kondicionierių tipai

Šiandieninėje rinkoje yra siūlomas oro kondicionierių asortimentas yra itin platus. Visi jie turi savo unikalių savybių ir privalumų, todėl naudinga apžvelgti bent keletą skirtingų oro kondicionierių tipų ir išsamiau supažindinti su jų privalumais.

Sieniniai oro kondicionieriai

Sieninius oro kondicionierius sudaro vidinis ir išorinis blokas, kurie kartu vėsina patalpą ar erdvę. Vidiniame bloke, montuojamame ant sienos, yra aušinimo ritė, ventiliatorius ir oro filtras, o lauko bloke – kompresorius ir kondensatoriaus ritė. Vidinis blokas ir išorinis blokas yra tarpusavyje sujungtas varinių vamzdelių trasa ir elektros kabeliu.

Sieninių oro kondicionierių veikimas yra gana paprastas. Lauko įrenginyje suspaudžiamos šaldymo dujos, kurios nedidele šaldymo dujotiekio linija tiekiamos į vidinį įrenginį. Tuomet vidinis blokas vėsina orą patalpoje, naudodamas aušinimo ritę ir ventiliatorių, o perteklinę drėgmę pašalina oro filtru. Vėliau atvėsintas ir sausas oras grąžinamas atgal į patalpą.

Sieninių oro kondicionierių naudojimas turi kelis privalumus. Vienas iš pagrindinių privalumų yra jų energijos vartojimo efektyvumas. Kadangi vėsiam orui paskirstyti nereikia ortakių, jie nepatiria energijos nuostolių. Be to, sieninius oro kondicionierius galima lengvai įrengti atskirose patalpose, todėl galima vėsinti zonas ir sumažinti poreikį vėsinti neužimtas patalpas.

Dar vienas sieninių oro kondicionierių privalumas – paprastas ir daug laiko nereikalaujantis montavimas. Galiausiai, daugelis sieninių oro kondicionierių veikia tyliau nei langiniai oro kondicionieriai, todėl juos galima naudoti miegamuosiuose ir kitose tyliose patalpose.

IŠVADA: Sieniniai oro kondicionieriai yra efektyvus, lengvai montuojamas ir tylus atskirų kambarių ar patalpų vėsinimo sprendimas.

Kasetiniai oro kondicionieriai

Kasetiniai oro kondicionieriai - tai ant lubų montuojamo oro kondicionieriaus tipas, skirtas didesnėms patalpoms ar kambariams vėsinti. Jie dažnai naudojami komerciniuose ar biurų pastatuose, tačiau gali būti naudojami ir namuose.

Kasetinių oro kondicionierių veikimas panašus į sieninių split oro kondicionierių veikimą. Juos sudaro vidinis blokas ir išorinis blokas, vidinis blokas sumontuotas ant lubų ir sujungtas su išoriniu bloku šaldymo skysčio linijomis. Vidiniame bloke yra aušinimo ritė, ventiliatorius ir oro filtras, o jo paskirtis – pūsti vėsų orą žemyn į patalpą.

Vienas iš pagrindinių kasetinių oro kondicionierių privalumų – galimybė vėsinti didesnes erdves ar kambarius. Kadangi jie montuojami prie lubų, gali vėsinti didesnį plotą nei sieniniai split oro kondicionieriai. Be to, kasetinius oro kondicionierius galima montuoti įvairių tipų lubose, įskaitant pakabinamas lubas, todėl juos galima lanksčiai naudoti įvairių tipų pastatuose.

Dar vienas kasetinių oro kondicionierių privalumas – jų estetinis patrauklumas. Kadangi jie montuojami ant lubų, jie ne taip krenta į akis kaip kitų tipų oro kondicionieriai ir gali puikiai derėti prie patalpos interjero. Tai gali būti ypač svarbu komercinėse ar biuro patalpose, kur išvaizda yra prioritetas.

Galiausiai, kasetiniai oro kondicionieriai dažnai turi pažangias funkcijas, pvz., nuotolinio valdymo pultą, programuojamus termostatus ir oro valymo filtrus, todėl yra patogus ir efektyvus vėsinimo sprendimas didesnėms patalpoms.

IŠVADA: Kasetiniai oro kondicionieriai yra galingas, lankstus ir estetiškas vėsinimo sprendimas didesnėms erdvėms ar patalpoms, be to, juose gali būti pažangių funkcijų, užtikrinančių didesnį efektyvumą ir patogumą.


Kanaliniai oro kondicionieriai

Kanaliniai oro kondicionieriai yra centrinės oro kondicionavimo sistemos, skirtos vėsinti visą namą ar pastatą. Juos sudaro centrinis įrenginys, sujungtas su ortakių tinklu, kuriuo vėsus oras paskirstomas po visą patalpą.

Kanalinių oro kondicionierių veikimas gana paprastas. Centriniame bloke suspaudžiamos šaldymo dujos, kurios ortakių tinklu tiekiamos į įvairias patalpas ar zonas. Tada vėsus oras paskirstomas per orlaides arba difuzorius lubose ar sienose, taip užtikrinant tolygų ir pastovų vėsinimą visoje erdvėje.

Vienas iš pagrindinių kanalinių oro kondicionierių privalumų – galimybė vėsinti visą namą ar pastatą. Kadangi jie skirti vėsiam orui paskirstyti ortakių tinklu, jie gali tolygiai ir nuosekliai vėsinti visą patalpą, kitaip nei nešiojamieji ar langų oro kondicionieriai, kuriems gali būti sunku vėsinti didesnius plotus.

Dar vienas kanalinių oro kondicionierių privalumas – jų energijos vartojimo efektyvumas. Kadangi tai yra centrinė oro kondicionavimo sistema, juos galima suprojektuoti taip, kad jie atitiktų konkrečius namo ar pastato vėsinimo poreikius, o tai gali padėti sumažinti energijos suvartojimą ir komunalinių paslaugų sąskaitas.

Galiausiai, kanaliniai oro kondicionieriai dažnai yra estetiškesni už kitų tipų oro kondicionierius. Kadangi ortakiai ir ventiliacijos angos yra paslėpti sienose arba lubose, jie mažiau krinta į akis ir gali puikiai derėti prie namų ar pastato interjero.

IŠVADA: Kanaliniai oro kondicionieriai yra galingas, energiją taupantis ir estetiškas vėsinimo sprendimas namams ar pastatams. Jie gali užtikrinti tolygų ir pastovų vėsinimą visoje patalpoje, be to, juos galima pritaikyti prie konkrečių patalpos vėsinimo poreikių, todėl jie yra populiarus daugelio namų savininkų ir įmonių pasirinkimas.


Palubiniai–grindiniai oro kondicionieriai

Palubiniai–grindiniai oro kondicionieriai yra oro kondicionavimo sistemos, kurios montuojamos ant sienos ir gali būti įrengtos ant grindų arba lubų. Jie skirti atskiriems kambariams ar patalpoms šildyti ir vėsinti ir dažnai naudojami gyvenamosiose ir komercinėse patalpose.

Palubinių–grindinių oro kondicionierių veikimas panašus į sieninių split oro kondicionierių veikimą. Juos sudaro vidinis blokas ir išorinis blokas, vidinis blokas sumontuotas ant sienos ir sujungtas su išoriniu bloku šaldymo skysčio linijomis. Vidinis blokas turi aušinimo ritę, ventiliatorių ir oro filtrą, ir yra skirtas vėsiam orui pūsti aukštyn arba žemyn, priklausomai nuo to, ar jis sumontuotas ant grindų, ar ant lubų.

Vienas iš pagrindinių palubinių–grindinių oro kondicionierių privalumų yra jų lankstumas. Kadangi jie gali būti montuojami ant grindų arba lubų, jais galima šildyti ir vėsinti įvairios konfigūracijos patalpas ir montuoti tose patalpose, kuriose kitų tipų oro kondicionieriai gali būti netinkami.

Kitas palubinių–grindinių oro kondicionierių privalumas – jų energijos vartojimo efektyvumas. Kadangi tai yra bekanalės oro kondicionavimo sistemos, jos gali užtikrinti energijos taupymą, palyginti su centrinėmis oro kondicionavimo sistemomis. Be to, palubiniai–grindiniai oro kondicionieriai dažnai turi pažangias funkcijas, pvz., programuojamus termostatus, oro valymo filtrus ir nuotolinio valdymo pultą, todėl jie yra patogus ir efektyvus atskirų patalpų ar erdvių vėsinimo sprendimas.

IŠVADA: Palubiniai–grindiniai oro kondicionieriai yra lankstus, energiją taupantis ir patogus atskirų patalpų ar erdvių vėsinimo sprendimas, kuriame gali būti pažangių funkcijų, užtikrinančių didesnį efektyvumą ir patogumą.


MULTI-SPLIT oro kondicionieriai

MULTI-SPLIT oro kondicionieriai – tai oro kondicionavimo sistemos, kurios gali vėsinti ir šildyti kelis kambarius ar patalpas, naudodamos vieną lauko bloką ir kelis vidaus blokus. Tai populiarus pasirinkimas namams ir komerciniams pastatams, kuriuose reikia individualiai reguliuoti temperatūrą keliuose kambariuose ar patalpose, ir kai norima išvengti keleto išorinių blokų ant pastato išorinių sienų.

MULTI-SPLIT oro kondicionierių veikimas panašus į sieninių split oro kondicionierių veikimą. Sistemą sudaro išorinis blokas, kuriame yra kompresorius, ir keli vidiniai blokai, sujungti su išoriniu bloku šaldymo skysčio linijomis. Kiekvienas vidinis įrenginys turi savo aušinimo ritinį, ventiliatorių ir oro filtrą ir gali būti valdomas atskirai, kad būtų galima pritaikyti vėsinimą ar šildymą skirtingose patalpose ar erdvėse.

Vienas iš pagrindinių MULTI-SPLIT oro kondicionierių privalumų – galimybė individualiai reguliuoti temperatūrą keliuose kambariuose ar patalpose naudojant vieną lauko bloką. Dėl to galima sutaupyti energijos, palyginti su atskirų oro kondicionierių įrengimu kiekvienoje patalpoje. Be to, MULTI-SPLIT oro kondicionieriai dažnai turi pažangias funkcijas, pvz., programuojamus termostatus, oro valymo filtrus ir nuotolinio valdymo pultą, todėl yra patogus ir efektyvus kelių kambarių ar patalpų vėsinimo sprendimas.

Dar vienas MULTI-SPLIT oro kondicionierių privalumas – jų lankstumas. Kadangi juose galima įrengti kelis vidinius blokus, juos galima montuoti įvairios konfigūracijos pastatuose ir vėsinti arba šildyti įvairaus dydžio ir tipo patalpas.

IŠVADA: MULTI-SPLIT oro kondicionieriai yra lankstus, energiją taupantis ir patogus vėsinimo sprendimas namams ir komerciniams pastatams, kuriuose reikia individualiai reguliuoti temperatūrą keliuose kambariuose ar zonose, be to, juose gali būti įdiegtos pažangios funkcijos, užtikrinančios didesnį efektyvumą ir patogumą.


Monoblokiniai oro kondicionieriai

Monoblokiniai oro kondicionieriai – tai oro kondicionavimo sistemos, kurios montuojamos kaip vienas įrenginys, be išorinių blokų ar ortakių. Jie yra populiarus pasirinkimas mažoms ir vidutinio dydžio patalpoms ir gali būti naudojami gyvenamosiose ir komercinėse patalpose.

Monoblokinių oro kondicionierių veikimas gana paprastas. Sistemą sudaro vienas vidinis blokas, kuriame yra visi vėsinimui reikalingi komponentai, įskaitant kompresorių, garintuvą ir kondensatorių. Įrenginys paprastai montuojamas ant sienos arba lango ir yra prijungtas prie išorinės ventiliacijos angos, per kurią karštas oras gali būti išstumiamas iš patalpos.

Vienas iš pagrindinių monoblokinių oro kondicionierių privalumų – paprastas montavimas. Kadangi jiems nereikia išorinių blokų ar ortakių, juos galima greitai ir lengvai sumontuoti, išvengiant didelės apimties statybos ar pertvarkymo darbų.

Kitas monoblokinių oro kondicionierių privalumas – jų mobilumas. Kadangi jie suprojektuoti kaip vienas įrenginys, juos galima lengvai perkelti iš vienos patalpos į kitą, todėl jie yra patogus vėsinimo sprendimas namams ar įmonėms, kurioms reikia lanksčių vėsinimo galimybių.

Galiausiai, monoblokiniai oro kondicionieriai dažnai yra pigesni už kitų tipų oro kondicionavimo sistemas, todėl jie yra populiarus pasirinkimas tiems, kurie turi nedidelį biudžetą.

IŠVADA: Monoblokiniai oro kondicionieriai yra paprastas, nebrangus ir nešiojamas vėsinimo sprendimas mažoms ir vidutinio dydžio patalpoms, be to, juos galima lengvai įrengti nenaudojant išorinių įrenginių ar ortakių.


Mobilūs oro kondicionieriai

Mobilūs oro kondicionieriai – tai oro kondicionavimo sistemos, kurias galima perkelti iš vienos patalpos į kitą ir pagal poreikį vėsinti ten, kur reikia. Tai populiarus pasirinkimas namams ir įmonėms, kurioms reikia lanksčių vėsinimo galimybių ir kurios paprastai naudojamos mažesnėse patalpose.

Mobilių oro kondicionierių veikimas panašus į monoblokinių oro kondicionierių veikimą. Sistemą sudaro vienas vidinis blokas, kuriame yra visi vėsinimui reikalingi komponentai, įskaitant kompresorių, garintuvą ir kondensatorių. Įrenginys montuojamas ant ratukų, todėl jį lengva perkelti iš vienos vietos į kitą. Įrenginys paprastai prijungiamas prie lango komplekto arba ventiliacijos žarnos, kuria karštas oras gali būti išstumiamas iš patalpos.

Vienas iš pagrindinių mobilių oro kondicionierių privalumų yra jų mobilumas. Kadangi jie suprojektuoti taip, kad juos būtų galima lengvai perkelti iš vienos patalpos į kitą, jie gali pagal poreikį vėsinti ten, kur reikia. Be to, mobilūs oro kondicionieriai paprastai yra prieinamesni už kitų tipų oro kondicionavimo sistemas, todėl juos dažnai renkasi tie, kurie turi nedidelį biudžetą.

Kitas mobilių oro kondicionierių privalumas – paprastas montavimas. Kadangi jiems nereikia išorinių įrenginių ar ortakių, juos galima įrengti greitai ir lengvai, neatliekant didelės apimties statybų ar rekonstrukcijos.

Galiausiai, mobilūs oro kondicionieriai dažnai turi pažangias funkcijas, pavyzdžiui, programuojamus termostatus, oro valymo filtrus ir nuotolinio valdymo pultą, todėl jie yra patogus ir efektyvus vėsinimo sprendimas namams ar įmonėms.

IŠVADA: Mobilūs oro kondicionieriai yra paprastas, įperkamas ir nešiojamas vėsinimo sprendimas mažesnėms patalpoms, juos galima lengvai sumontuoti ir perkelti iš vienos patalpos į kitą, pagal poreikį vėsinant ten, kur reikia.


Oro kondicionieriaus pasirinkimas

Renkantis geriausią oro kondicionierių savo namams, reikia atsižvelgti į keletą veiksnių. Oro kondicionieriai būna įvairių dydžių, stilių ir funkcijų, todėl pasirinkimo procesas gali būti šiek tiek sudėtingas. Siūlome jums susipažinti su kai kuriais pagrindiniais veiksniais, į kuriuos reikia atsižvelgti, renkantis geriausią oro kondicionierių savo namams.

Kambario dydis

Pirmasis ir svarbiausias veiksnys, į kurį reikia atsižvelgti, renkantis oro kondicionierių, yra jūsų kambario dydis. Turite pasirinkti tokį oro kondicionierių, kuris būtų pakankamai galingas, kad efektyviai vėsintų jūsų kambarį. Bendra taisyklė – 1 kilovatas 10 kvadratinių metrų plotui. Pavyzdžiui, jei kambario plotas yra 25 kvadratiniai metrai, o lubų aukštis – 2,5 metro, gali reikėti maždaug 2,5 kilovatų galios prietaiso.

Oro kondicionieriaus tipas

Yra daug skirtingų tipų oro kondicionierių, pradedant sieniniais, kanaliniais ar kasetiniais oro kondicionieriais ir baigiant palubiniais – grindiniais, MULTI-SPLIT, monoblokiniais ir mobiliais oro kondicionieriais, kurių kiekvienas pasižymi skirtingomis savybėmis. Todėl rinkdamiesi oro kondicionierių, turite apsvarstyti, kuris tipas labiausiai atitiks jūsų poreikius.

Energijos vartojimo efektyvumas

Oro kondicionieriai gali sunaudoti daug energijos, todėl sąskaitos už energiją gali būti pakankamai didelės. Norint sutaupyti, labai svarbu pasirinkti efektyviai energiją vartojantį oro kondicionierių. Ieškokite oro kondicionierių, pažymėtų „Energy Star“ ženklu, nes jie atitinka griežtas Aplinkos apsaugos agentūros (EPA) nustatytas energijos vartojimo efektyvumo gaires.

Triukšmo lygis

Oro kondicionieriai gali būti triukšmingi, o triukšmo lygis kai kuriems žmonėms gali kelti problemų, ypač kalbant apie miegamajame naudojamus oro kondicionierius. Ieškokite oro kondicionierių, kurių decibelų lygis yra žemas – taip užtikrinsite, kad jūsų pasirinktas įrenginys veiktų nekeldamas didelio triukšmo.

Funkcijos

Oro kondicionieriai turi įvairias funkcijas, kurios gali pagerinti jų veikimą ir naudotojo patirtį. Kai kurios iš funkcijų, į kurias reikėtų atkreipti dėmesį, yra šios:

·       Termostatas: jis leidžia nustatyti norimą temperatūrą ir įjungia bei išjungia oro kondicionierių, kad ją palaikytų.

·       Ventiliatoriaus greičiai: ieškokite oro kondicionierių su keliais ventiliatoriaus greičiais, kad galėtumėte reguliuoti oro srautą pagal savo pageidavimus.

·       Nuotolinio valdymo pultas: jo pagalba galima reguliuoti oro kondicionieriaus nustatymus per atstumą.

·       Laikmatis: jo pagalba galima nustatyti, kad oro kondicionierius įsijungtų ir išsijungtų automatiškai, taip sumažinant energijos sąnaudas.

·       Filtro indikatorius: jis praneša, kada ateina laikas išvalyti arba pakeisti filtrą, kad oro kondicionierius veiktų efektyviai.

Kaina

Oro kondicionierių kaina gali svyruoti nuo kelių šimtų iki kelių tūkstančių eurų. Rinkdamiesi oro kondicionierių, turėsite atsižvelgti į savo biudžetą ir pasirinkti tokį, kurio kaina neviršija jūsų galimybių. Tačiau nepamirškite, kad pigesnių oro kondicionierių energinis efektyvumas gali būti mažesnis, arba jie gali neturėti tiek įvairių funkcijų, kaip brangesni modeliai.

Oro kondicionieriaus pasirinkimas internetu

Šiuolaikiniame sparčiai kintančiame pasaulyje kiekvienas savo kasdienėje veikloje nori didesnio patogumo, greičio ir patikimumo. Vienas iš daugybės šiuolaikinio pasaulio teikiamų patogumų – galimybė pirkti internetu. Ne išimtis ir oro kondicionieriai. Oro kondicionierių pirkimas internetu tampa vis populiaresnis dėl savo privalumų, todėl aptarsime bent keletą iš jų.

·       Didelis patogumas. Apsipirkti internetu galite iš bet kurios vietos ir bet kuriuo metu. Neišeidami iš namų ar biuro galite lengvai peržiūrėti įvairius oro kondicionierių modelius ir prekės ženklus, palyginti skirtingų modelių funkcijas ir kainas, perskaityti vartotojų atsiliepimus. Jums nereikia lankytis keliose parduotuvėse, kad rastumėte tinkamą oro kondicionierių, atitinkantį jūsų poreikius. Apsipirkdami internetu, visa tai galite atlikti naudodamiesi kompiuteriu arba mobiliuoju įrenginiu.

·       Platus asortimentas. Internetinėse parduotuvėse galima įsigyti įvairių gamintojų oro kondicionierių, pasižyminčių skirtingomis funkcijomis, dydžiais ir dizainu. Galite lengvai rasti tobulą oro kondicionierių, atitinkantį jūsų poreikius ir pageidavimus. Fizinėse parduotuvėse kondicionierių pasiūla gali būti ribota ir neatitikti jūsų reikalavimų.

·       Mažesnės išlaidos. Internetinės parduotuvės paprastai siūlo konkurencingas kainas, nes jos nepatiria pridėtinių išlaidų, susijusių su fizinės parduotuvės veikla. Be to, internetinės parduotuvės dažnai siūlo nuolaidas, reklaminius kodus ir nemokamą pristatymą. Apsipirkdami internetu, galite lengvai palyginti skirtingų mažmenininkų kainas ir rasti geriausią pasiūlymą.

·       Pirkėjų atsiliepimai ir vertinimai. Prieš pirkdami, galite sužinoti kitų pirkėjų nuomones apie konkretų oro kondicionierių. Šie atsiliepimai gali būti neįkainojami ir padės priimti informacija grindžiamą sprendimą.

·       Montavimo paslaugos. Daugelis internetinių mažmenininkų siūlo montavimo paslaugas. Tai gali padėti sutaupyti laiko ir pinigų, nes jums nereikės ieškoti atskiro montuotojo.

Žodis pabaigai

Norint išsirinkti geriausią oro kondicionierių savo namams, reikia atidžiai apsvarstyti keletą veiksnių, įskaitant patalpos dydį, oro kondicionieriaus tipą, energijos vartojimo efektyvumą, triukšmo lygį, funkcijas ir kainą. Skirdami laiko šiems veiksniams įvertinti, galite išsirinkti oro kondicionierių, kuris patenkins jūsų vėsinimo poreikius ir užtikrins komfortiškas gyvenimo sąlygas ištisus metus.

Jei vis dar keliate sau klausimą, ar jūsų namams gali būti reikalingas oro kondicionierius, siūlome perskaityti straipsnį – „Svarbios priežastys, kodėl jūsų namams būtinas oro kondicionierius“.