Dėl alinančio karščio vis dažniau naudojamasi oro kondicionavimo sistemomis, todėl kyla nerimas: ar ilgesnį laiką būnant kondicionuojamoje aplinkoje galima peršalti? Nors oro kondicionierius pats savaime tiesiogiai peršalimo ligų nesukelia, jis gali sudaryti sąlygas, dėl kurių žmonės tampa jautresni virusinėms infekcijoms. Taigi, išsamiau apžvelgsime priežastis, dėl kurių manoma, kad oro kondicionavimo sistema yra susijusi su peršalimo ligomis, ir pateiksime praktinių patarimų, kaip nuo to apsisaugoti.

Kodėl kyla peršalimas?

Oro kondicionavimas, ypač uždarose patalpose, gali sukurti aplinką, kuri palengvina peršalimą sukeliančių virusų plitimą. Štai keletas veiksnių, kurie tai gali nulemti:

·       Sausas oras: Oro kondicionieriai paprastai pašalina iš oro drėgmę, todėl sumažėja drėgmės lygis. Sausas oras gali dirginti nosies ir gerklės gleivinę, todėl žmonės tampa jautresni kvėpavimo takų infekcijoms. Pirmoji organizmo gynybos nuo virusų linija yra gleivinė, kuri sulaiko ligos sukėlėjus. Kai ši apsauga dėl sauso oro pažeidžiama, padidėja rizika peršalti.

·       Oro cirkuliacija: Oro kondicionavimo sistemos gali cirkuliuoti ore, kuriame gali būti virusų dalelių. Jei arti esantis žmogus jau yra užsikrėtęs, oro kondicionavimo sistema gali išsklaidyti virusą, todėl kiti žmonės gali tapti lengviau jo pažeidžiami.

·       Temperatūros svyravimai: Perėjimas iš karštos lauko temperatūros į vėsias kondicionuojamas patalpas ir priešingai – iš vėsių patalpų į karštą orą, gali sukelti stresą organizmui ir potencialiai susilpninti imuninę sistemą. Nors temperatūros pokyčiai patys savaime peršalimo ligų nesukelia, tačiau dėl jų žmonės gali tapti labiau pažeidžiami infekcijų, jei jų imuninis atsakas yra susilpnėjęs.

Kaip apsisaugoti?

·       Palaikykite optimalią drėgmę: Oro kondicionieriaus sausinančiam poveikiui neutralizuoti, apsvarstykite galimybę gyvenamojoje ar darbo vietoje naudoti drėkintuvą. Palaikydami 40-60 % drėgmę, galite palaikyti gleivinės gebėjimą sulaikyti virusus ir sumažinti peršalimo riziką.

·       Reguliari priežiūra: Užtikrinkite, kad oro kondicionieriai būtų reguliariai prižiūrimi ir valomi. Sistemoje gali kauptis dulkės, pelėsis ir kiti teršalai, kurie prisideda prie prastos oro kokybės. Švarūs filtrai ir gerai prižiūrimi įrenginiai gali padėti išvengti ore esančių dalelių plitimo.

·       Laikykitės geros higienos praktikos: Norint išvengti virusų plitimo oro kondicionuojamose patalpose, labai svarbu laikytis geros higienos praktikos. Reguliariai plaukite rankas, venkite liesti veidą, čiaudėdami ar kosėdami užsidenkite burną ir nosį. Be to, apsvarstykite galimybę nešiotis rankų dezinfekavimo priemonę, kai muilas ir vanduo nėra lengvai prieinami.

·       Būkite hidratuoti: Kovokite su sausinančiu oro kondicionieriaus poveikiu. Gerdami pakankamai vandens, palaikykite natūralią organizmo gynybinę sistemą, užtikrinkite gleivinių drėgmę ir veiksmingai sulaikykite galimus ligų sukėlėjus.

·       Sluoksniuokite drabužius: Norėdami sumažinti temperatūros svyravimų poveikį, apsirenkite sluoksniais. Taip galėsite lengvai prisitaikyti prie skirtingos aplinkos ir sumažinsite staigių temperatūros pokyčių sukeliamą stresą organizmui.

·       Darykite pertraukas lauke: Jei įmanoma, darykite trumpas pertraukėles lauke, kad aklimatizuotumėtės natūralioje aplinkoje ir leistumėte kūnui palaipsniui prisitaikyti prie temperatūros svyravimų. Gryno oro ir saulės šviesos poveikis gali teigiamai paveikti tiek psichinę, tiek fizinę savijautą.

·       Stiprinkite imuninę sistemą: Teikite pirmenybę sveikam gyvenimo būdui, kad sustiprintumėte savo imuninę sistemą. Subalansuota mityba, reguliari mankšta ir pakankamas miegas prisideda prie bendros geros savijautos, todėl jūsų organizmas tampa atsparesnis infekcijoms.

Pabaigai

Nors oro kondicionieriai patys savaime nesukelia peršalimo ligų, dėl ilgalaikio jų poveikio susidariusios sąlygos gali padidinti virusinių infekcijų riziką. Žinodami su tuo susijusius veiksnius ir imdamiesi apsaugos priemonių, žmonės gali mėgautis kondicionuojamos aplinkos komfortu nekenkdami savo sveikatai. Šių priemonių taikymas - nuo optimalaus drėgmės lygio palaikymo iki geros higienos - užtikrina sveikesnę ir malonesnę aplinką kondicionuojamose patalpose net ir karščiausiais metų mėnesiais.